Vyššia DPH: Matovič ako agent nadnárodných spoločností!? Reaguje Zdenka Kramárová

Zvýšenie DPH na 25% by bola ekonomická genocída ako pre občanov, tak aj pre slovenských podnikateľov. Zároveň by zvýšenie neprinieslo veľký finančný príjem do štátnej pokladnice, to vie každý ekonóm! A veľká lož je aj to, keď niekto tvrdí, že vyššia DPH zabezpečí vyšší rodičovský príspevok, a to 200 eur na dieťa.

Zvýšením sadzby DPH sa pomôže najmä zahraničným reťazcom (Tesco, Lidl, Obi, Merkury Market… ). Budú mať vyššie príjmy (obrat) a zároveň hospodársky zisk. Všetky tieto reťazce vozia tento tovar zo štátov z EÚ, ktoré sú z pohľadu DPH samozdanené (bez DPH) a aj prepravca je zahraničný. Iba prevádzkové náklady (energie, nájom…) budú mať vyššie. Občanom budú predávať tovar s novou, vyššou DPH 25%. Občan zaplatí viac nielen o tých 5% viacej, ale aj o vyššie prevádzkové náklady.

Slovenský podnikateľ, ktorý predáva slovenské výrobky, poľnohospodár – potraviny… alebo poskytuje služby:  ubytovacie, reštauračné… bude nakupovať výrobky s DPH 25% a aj prevádzkové náklady bude platiť s DPH 25%. Občan zaplatí viac nielen zvýšenú DPH o 5%, ale aj zvýšené náklady.

Čo urobí Slovák? Kde bude chodiť nakupovať? Kde je lacnejší tovar (zahraničné reťazce). A na domácnosť sa každému z nás zvýšia náklady na základné ľudské potreby, energie (voda, plyn, elektrická energia) a na čom bude môcť ušetriť: na strave, oblečení… Občan bude chcieť prežiť, tak nie úmyselne podporí zahraničné reťazce a nebude môcť finančne podporiť slovenských podnikateľov, lebo budú drahší. Nie úmyselne svojou vinnou, ale vinou súčasnej vlády, ktorá ho nepodporila znížením sadzby DPH, ale naopak.

Zvýšením DPH hrozí, že postupne zanikne veľké množstvo slovenských výrobkov, ktoré sú kvalitnejšie ako niektoré zahraničné. A štátna pokladnica? Nebude mať až také vyššie príjmy z DPH ako nám rozprávajú v médiách. Práve naopak, budú vyššie výdavky zo štátnej pokladnice napríklad na podporu v nezamestnanosti alebo na sociálne dávky.

My v SHO práve opak navrhujeme znížiť sadzby DPH z 10% na 5% ( ubytovacie a reštauračné služby, lieky, knihy, kultúrne podujatia…) a z DPH z 20% na 15%. Pomohli by sme slovenským občanom, podnikateľom a aj štátnej pokladnici.

Lebo občan, spotrebiteľ by nakupoval na Slovensku a aj služby (rekreácie, reštaurácie…) by využíval na relax a nakupoval by viacej u slovenských podnikateľov.

A aj prilákali by sme viac zahraničných turistov, ktorým máme čo ukázať z našich prírodných a historických krás nášho krásneho Slovenska.

Autorka článku Zdenka Kramárová je účtovníčka a členka Slovenského Hnutia Obrody.

————————

Prečítajte si tiež: SHO: Matovič by chcel okrádať Slovákov aj na vyšších daniach. Reagujú Róbert Švec a Radomír Pikna

————————

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—–

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds