ZMENA volebného systému: Mali by mať voliči právo odvolať zvolených poslancov?

Dámy a páni. V nedeľu sme sa dozvedeli, že jedna koaličná strana a jedno opozičné hnutie sa zhodli na potrebe zmeny volebného systému. Hovoria, že je potrebné zrušiť jeden volebný obvod a vytvoriť napríklad 8 obvodov, ktoré budú kopírovať súčasné samosprávne kraje.

Myšlienka je to dobrá, ale je to opäť taká zmena, aby sa nepovedalo, že nejakú zmenu neurobili.

Slovenské Hnutie Obrody dlhodobo komunikuje, že zmena volebného systému musí ísť do hĺbky a keď ju realizovať, tak poriadne.

V tvorivej dielni SHO pracujeme na návrhu zmeny – zásadnej optimalizácie volebného systému, ktorej súčasťou bude aj zavedenie prezidentskej formy vlády (prezident bude zároveň aj predsedom vlády), imperatívny mandát poslanca NR SR (to znamená, že ak bude nejaký poslanec zvolený do parlamentu za stranu X a rozhodne sa ju opustiť a prejsť do strany Y, príde o svoj poslanecký mandát, tým sa zamedzí, napríklad, kupčeniu s poslaneckými mandátmi, a to zabezpečí väčšiu stabilitu systému.) Takýto mandát úspešne fungoval napríklad aj počas prvej demokratickej ČSR.

Návrh optimalizácie volebného systému bude obsahovať aj sfunkčnenie inštitútu referenda, pretože ak občania majú právo vo voľbách voliť svojich zástupcov, musia mať právo ich aj odvolať, ak zvolení poslanci nebudú realizovať svoje predvolebné sľuby, nechajú sa kúpiť, atď.

Súčasťou návrhu budú aj odpovede, napríklad, aj na tieto otázky…

Potrebuje taký veľký štát akým je Slovensko 8 krajov?

Potrebuje taký veľký štát akým je Slovensko 79 okresov?

Potrebuje taký veľký štát akým je Slovensko vôbec nejaké kraje? Nestačili by veľké okresy na výkon štátnej správy a obecná samospráva?

Priatelia, pamätajte, že o zavedení prezidentskej formy vlády hovorí prvé Slovenské Hnutie Obrody, že o imperatívnom mandáte poslancov hovorí prvé Slovenské Hnutie Obrody. Pamätajte na to, pre istotu, ak by sa chcela naša konkurencia našimi námetmi ZNOVA inšpirovať…

Ak máte záujem zapojiť sa do pripravovanej optimalizácie, kontaktujte nás na sho@sho.sk

Vaše Slovenské Hnutie Obrody.

————————-

Prečítajte si tiež: VIDEO. Štefan Polačik: Investovať do nášho hnutia sa oplatí

————————-

Prezidentský palác v Bratislave. Zdroj: Internet

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľmi novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľmi nášho dvojmesačníka vyplňte formulár TU a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds