V rozhovore pre spravodajskú stránku BBC vyslovil dalajláma priame slová. Podľa neho by utečenci nemali zostať v Európe: „Obmedzený počet je v poriadku. Ale aby sa celá Európa postupne stala moslimskou? To nie je možné. Alebo africkou? Ani to nie je možné.“
Neskôr duchovný vodca doplnil, že „Európa by mala zostať Európanom“. Zopakoval tak svoje slová, ktoré povedal minulý rok v septembri vo Švédsku. „Európske krajiny by mali týchto utečencov prijať, poskytnúť im vzdelanie a školenie, cieľom však je, aby sa vrátili na svoje územia a pracovali na obnove svojich krajín. Nie je možné, aby všetci zostali v Európe.“ Informujú médiá.
Dlhodobo odmietame to, aby sa náš štát stal súčasťou jadra EÚ. Pretože okrem iného, by to znamenalo aj to, že by sme sa museli vzdať našej prísnej azylovej politiky. A to odmietame. Azylová politika musí zostať v rukách členských štátov EÚ. Utečeneckú krízu prirovnávame k návšteve. Každý z nás si dvakrát rozmyslí, koho pozve k sebe domov na návštevu. A ak už niekoho pozve, tak právom očakáva, že sa bude správať slušne a skôr či neskôr návšteva odíde. A presne to isté musí platiť aj pre utečencov.
Pomáhajme, ale v prvom rade v štáte, kde je humanitárna kríza. Ak už niekoho prichýlime na území Slovenskej republiky, tak jedine po veľmi dôkladnom zvážení, aj bezpečnostného rizika. A ak niekomu podáme pomocnú ruku a začne sa správať neslušne, tak vyhostíme zo slovenského územia alebo prestaneme pomáhať v štáte, v ktorom sme pomáhali. Náš štát je náš domov, a ak si do nášho príbytku nepustíme nevďačníkov a nebezpečné elementy, nevidíme dôvod, prečo by sme si ich mali púšťať do nášho štátu, poprípade tolerovať ich neprispôsobivú existenciu na našom území.
Pre nás sú hodnoty, ako tradičná rodina, slovenské zvyky a obyčaje a tiež história slovenského národa, nedotknuteľné a vždy ich budeme ochraňovať. Dnes sa veľa hovorí o tom, že Európa musí byť viac solidárna s utečencami. My otvorene hovoríme, nech je solidárna najmä voči vlastným občanom. Chceme, aby slovenskí pracujúci a dôchodcovia mali také mzdy a dôchodky, ktoré sa aspoň sčasti priblížia tým v západnej Európe. O takej solidarite hovorme.