ROZHOVOR. Róbert Švec: Súčasný systém je v kríze. A my sme lekári

Róbert Švec poskytol rozhovor študentke tretieho ročníka politológie na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Rozhovor uverejňujeme v plnom rozsahu, aj o migrantoch, NATO, EÚ, brexite a kríze súčasného spoločenského systému.  

Ako vnímate prenikanie islamu do Európy a utečeneckú krízu? Vidíte súvis medzi týmito javmi? Aké je podľa Vás najvhodnejšie riešenie utečeneckej krízy?

Medzi islamizáciou Európy a utečeneckou krízou je prepojenie. Čoraz viac sa prikláňam k názoru, že utečenecká kríza bola umelo vyvolaná, aby Európa bola destabilizovaná nielen politicky a ekonomicky, ale aj demograficky. Túto krízu považujem za priamy útok na kresťanské korene nášho kontinentu. Pokiaľ ide o riešenie. Všetkých ilegálnych migrantov treba vyhostiť, sprísniť bezpečnostné opatrenia na hraniciach EÚ a ak pomáhať, tak pomáhať priamo v štátoch, odkiaľ do Európy prúdia migranti. Presne tak, ako sme to navrhovali už v roku 2015.

Zmenili ste pohľad, čo sa týka islamu a utečeneckej krízy z rokov 2015?

Môj názor som nezmenil, iba ho upresňujem, tak ako som spomínal v predchádzajúcej odpovedi.

Hypotetická otázka, ak by sa vám podarilo uspieť do NR SR, ako by ste riešili súčasnú problematiku islamu a utečeneckej krízy?

Táto otázka nie je hypotetická, pretože my vo voľbách do NR SR uspejeme. Pokiaľ ide o riešenie. Dlhodobo odmietame to, aby sa náš štát stal súčasťou jadra EÚ. Pretože okrem iného, by to znamenalo aj to, že by sme sa museli vzdať našej prísnej azylovej politiky. A to odmietame. Azylová politika musí zostať v rukách členských štátov EÚ. Utečeneckú krízu prirovnávam k návšteve. Každý z nás si dvakrát rozmyslí, koho pozve k sebe domov na návštevu. A ak už niekoho pozve, tak právom očakáva, že sa bude správať slušne a skôr či neskôr návšteva odíde. A presne to isté musí platiť aj pre utečencov. Pomáhajme, ale v prvom rade v štáte, kde je humanitárna kríza. Ak už niekoho prichýlime na území Slovenskej republiky, tak jedine po veľmi dôkladnom zvážení, aj bezpečnostného rizika. A ak niekomu podáme pomocnú ruku a začne sa správať neslušne, tak vyhostíme zo slovenského územia alebo prestaneme pomáhať v štáte, v ktorom sme pomáhali. Náš štát je náš domov, a ak si do nášho príbytku nepustíme nevďačníkov a nebezpečné elementy, nevidím dôvod, prečo by sme si ich mali púšťať do nášho štátu, poprípade tolerovať ich neprispôsobivú existenciu na našom území.

Róbert Švec, predseda Slovenského Hnutia Obrody.

V súčasnosti sa diskutuje o kríze demokracie. Ako si vy vysvetľujete túto krízu? V čom demokracia zlyháva a ako by sme ju mali reformovať?

Demokracia nezlyháva. Zlyhávajú spoločenské a politické „elity“. Pretože namiesto demokracie tu máme ukážkovú mediálnu diktatúru, v ktorej súčasné spoločenské a politické „elity“ odmietajú diskutovať s ľuďmi a organizáciami, ktorí majú na vývoj v našom štáte a vo svete diametrálne odlišný názor a dokonca ich nálepkujú rôznymi hanlivými nálepkami. To zapríčiňuje to, že ľudia sú nahnevaní, prestávajú veriť propagande, ktorá sa na nás z médií hlavného prúdu valí každý deň a hľadajú alternatívu, či už mediálnu alebo politickú. Riešenie? Diskutovať, počúvať sa navzájom a najmä sa tolerovať v duchu známeho výroku: Nesúhlasím s tvojím názorom, ale urobím všetko pre to, aby si ho mohol slobodne šíriť.

V súčasnosti sa riešia otázky ako NATO a EÚ. Nacionalisti na Slovensku sa zhodujú v postoji k NATO a EÚ, ale líšia sa v otázke ukrajinského konfliktu. Ako si vysvetľujete aktuálnu geopolitickú situáciu v Európe, či vo svete? (ukrajinský konflikt, brexit… )

Dovolím si nesúhlasiť s prvou časťou otázky, že „nacionalisti“ na Slovensku sa zhodujú v postoji k NATO a EÚ. Uvediem príklad. Členovia a sympatizanti ĽSNS pod vedením Mariana Kotlebu, ešte pred niekoľkými týždňami zbierali podpisy pod petície za okamžité vystúpenie nášho štátu z EÚ a NATO. Dnes sa tvária, že čo bolo to bolo… a veselo postavili kandidátku do Európskeho parlamentu. To znamená do inštitúcie, ktorá reprezentuje to, z čoho chceli ešte prednedávnom vystúpiť. Totálne politické harakiri.

SNS pre zmenu súhlasí s naším členstvom v NATO a aj v EÚ.

Pokiaľ ide o nás, vlastencov zo Slovenského Hnutia Obrody, od začiatku tvrdíme, že budúcnosť našej vlasti nemožno stavať na postupnom odovzdávaní suverenity do rúk akéhokoľvek nadnárodného zoskupenia, ale na spolupráci s ostatnými európskymi národmi a štátmi na princípe rovného s rovným. Sme za silné európske spoločenstvo, ale odmietame centralizovaný politický moloch, ktorý sa snažia vytvoriť byrokrati v Bruseli.

Pokiaľ ide o NATO. Chceme, aby bol náš štát vojensky neangažovaným štátom, t.j. aby sme neboli členom NATO, ale z dlhodobého hľadiska, keď bude najmä naša armáda na to pripravená, pretože si uvedomujeme, že, ak chceme byť neutrálny, potrebujeme mať, okrem iného, k dispozícii aj aktívnu, lojálnu a dobre vyzbrojenú armádu.

Takže, určite mi dáte za pravdu, že „nacionalisti“ na Slovensku majú veľmi, ale veľmi odlišné postoje pokiaľ ide o naše pôsobenie v EÚ a NATO.

Otázka Ukrajiny je veľmi špecifická. Na Slovensku sa v tejto veci „bijú“ dva pohľady. Prvý: Nacionálny – proukrajinský. Druhý: slovanský – proruský. Môj pohľad v tejto otázke je jasný. Každý národ má právo sa vyvíjať a rozvíjať na svojom území tak, ako uzná za vhodné, podľa svojich tradícií, zvyklostí, na základe svojej slobodnej vôle. Odmietam to, aby do rozhodovania národov a štátov zasahoval ktokoľvek zvonka. Či už zo Západu alebo z Východu.

A brexit? Nič iné sa nemohlo ani stať, pretože brexit je výsledkom politiky súčasných bruselských byrokratov. Británia je veľmoc, ktorá si nenechá skákať po hlave. Takže brexit = logické vyústenie politiky Bruselu voči členským štátom EÚ.

Čo považujete ako hlavnú prioritu vo vašom programe alebo aktivitu, ktorú hnutie realizuje?

Základný cieľ nášho hnutia je a bude silné a sebavedomé Slovensko, v ktorom bude Slovák a každý lojálny občan našej vlasti pánom a nebude mediálnym, politickým a ani ekonomickým podnájomníkom vo vlastnom štáte.  Budeme pracovať  v prvom rade, ako národ, na seba a pre seba a až potom budeme brať ohľad na záujmy iných. To je postoj a politika hrdých národov a my sa postaráme o to, aby boli Slováci opäť hrdí a sebavedomí.

Aké máte plány  v súčasnosti?

V tejto chvíli čakáme na rozhodnutie ministerstva vnútra o registrácii Slovenského Hnutia Obrody ako politického hnutia. Návrh na registráciu sme podali 16. apríla. Ale ani spomínané čakanie na rozhodnutie o registrácii nám nebráni v tom, aby sme sa stretávali s ľuďmi a organizáciami, ktoré prejavili záujem vytvoriť spoločnú vlasteneckú kandidátku do NR SR v najbližších voľbách. Cieľ nášho hnutia je jasný. Dať priestor úprimným ľuďom a iniciatívam na komunikáciu a spoluprácu, ktoré zabezpečia úspech slovenských vlastencov v najbližších parlamentných voľbách.

Pravdaže, okrem politických aktivít sa naplno venujeme aj naďalej občianskemu aktivizmu cez naše úspešné projekty. Sociálny projekt Staráme sa, ekologický projekt Nebuď sviňa! a tiež sa venujeme aj našim novinám Právo Národa, ktoré vydávame už 18 rokov. Jednoducho. Nevajatáme, pracujeme

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds