FOTO: Starajte sa o svoje stromy. Nielenže pri nich výborne zrelaxujete, ale tiež si dopomôžete…

Dámy a páni. Určite ste už vo svojom okolí spozorovali, že niektoré stromy sú natreté nabielo. Z estetického hľadiska to vyzerá dobre, ale zamysleli ste sa, prečo a čím sa to robí?

Ak ste si pomysleli, že vápnom, tak ste trafili do čierneho. K rovnakému kroku pristúpil aj náš kolega Pavol Poprocký, ktorý ešte začiatkom jesene (v októbri) ponatieral vápenným mliekom (v pomere 2 kilá vápna a 10 litrov vody) kmene ovocných stromov, ktoré s láskou celoročne ošetruje a stará sa o ne, aby jemu a jeho rodine prinášali zaslúžené ovocie.

Prečo to Pavol urobil?

Odpoveď je jednoduchá: Biela farba odráža slnečné lúče, čím sa obmedzí prehrievanie kmeňa a konárov. Zmierňujú sa tým dopady teplotných výkyvov, keď teplota v noci klesá hlboko pod nulu. Náter taktiež pôsobí dezinfekčne.

Ako to Pavol urobil?

 

Drôtenou kefou a špachtľou očistil kmene stromov lišajníkov a machu.

Pripravil si 1,5 – 2 kilogramy haseného vápna.

Desať litrov vody.

Dôkladne tieto suroviny rozmiešal. Tak, aby sa vápno rozpustilo a z vody sa stalo „mlieko“.

Zobral maliarsku štetku a natrel kmene a hrubšie konáre.

Nechal uschnúť a dotrel miesta, ktoré neboli natreté.

Rozhodne NEPREKRAČUJTE odporúčané dávkovanie! V opačnom prípade riskujete, že si poškodíte stromy tým, že im priveľa vápna spáli kôru.

Neľakajte sa! Biela farba dozreje časom – po absolútnom zaschnutí.

K bieleniu pristupujte iba za suchého počasia, kedy vonku ešte nemrzne.

 

Chráňte si a starajte sa o svoje stromy. Nielenže pri nich výborne zrelaxujete, ale tiež si dopomôžete k väčšej sebestačnosti.

Vaše Slovenské Hnutie Obrody.

————————-

Prečítajte si tiež: Projekt Nebuď sviňa. FOTO: Pokračujeme v budovaní sebestačnosti slovenskej

————————-

Zdroj fotiek: SHO.sk

————————–

Dámy a páni. Naše proslovenské aktivity môžete podporiť aj 2% z vašich daní. Ako na to? Je to jednoduché. Takto TU. Ďakujeme. Vaším správnym rozhodnutím podporíte aj seba. Veď naša činnosť je vyvíjaná pre vaše dobro.

————————–

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds