Fotoreportáž: Slovenské povstanie v rokoch meruôsmych. SHO: Slávna kapitola v dejinách Slovákov

V nedeľu 2. februára sme si uctili pamiatku slovenských dobrovoľníkov, ktorí sa 5. februára 1849 na Branisku so zbraňou v ruke postavili príslušníkom revolučnej košútovskej armády, aby im odrezali jedinú prístupovú cestu do Prešova.

Krátkou túrou od Motorestu Branisko, kde sa počas víkendu uskutočnilo neformálne pracovné stretnutie zástupcov nášho hnutia zo všetkých slovenských krajov, na vrchol sedla horského priesmyku Chvalabohu sme si pripomenuli príchod slovenských dobrovoľníkov od Prešova na miesto ozbrojeného konfliktu. Následne sme sa presunuli do Spišského Podhradia, kde sme si uctili pamiatku padlých Slovákov a v Levoči sme sa poklonili najvýznamnejšiemu Slovákovi v dejinách, Ľudovítovi Štúrovi.

Tento ozbrojený konflikt sa stal súčasťou národnooslobodzovacieho boja Slovákov v rámci Zimnej výpravy v meruôsmych rokoch počas Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849.

Aj táto udalosť je nezmazateľným dôkazom toho, že naša národná a štátna sloboda sa nerodila ľahko a slovenská zem je skropená krvou skutočných slovenských vlastencov.

Róbert Švec: „Ľudovíta Štúra považujem za najväčšieho Slováka v našich dejinách. On položil základy moderného slovenského národa, základy, na ktoré nadviazali ďalšie významné slovenské osobnosti, akými boli aj Štefánik alebo Hlinka. Tak, ako v čase maďarizácie, Ľudovít Štúr proti silám temnoty a zla postavil vlastenectvo, ako lásku k národu a otčine, tak je dnes našou úlohou postaviť proti silám liberalizmu, silám temnoty a zla, opäť vlastenectvo, ako lásku k nášmu národu a štátu. A to je jedna z úloh pre nás, pokračovateľov štúrovcov. A aj túto úlohu splníme do poslednej bodky.“

————————

Prečítajte si tiež: Písal sa rok 1848: Štúrovci ustanovili SNR ako vrcholný orgán Slovákov v boji za naše práva

————————

Pozrite si aj fotografie z úspešného víkendu v Prešovskom kraji:

———————–-

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————-

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds