Je potravinová sebestačnosť nezmysel? SHO: Ten, kto to tvrdí, je buď úplatný alebo hlúpy

Potravinová sebestačnosť? „Ide o pozostatok povojnových dôb, ktorý v dnešnom globalizovanom svete nemá miesto.“ Tvrdí pomýlená Monika TU, odchovankyňa pochybného spolku INESS.

Vraj práve vďaka otvorenému trhu sme aj počas šarapatenia koronavírusu boli dostatočne zásobovaní. Vraj EÚ poctivo veľmi poctivo kontrolovala to, či jednotlivé štáty nediskriminovali produkty iných krajín. Na otázku či by sme situáciu ohľadom zásobovania zvládli, ak by pandémia trvala o niekoľko mesiacov dlhšie, pani expertka odpovedá: „S veľkou pravdepodobnosťou áno. Samozrejme, nevieme, aké by boli ďalšie politické kroky, či by sa na národnej alebo európskej úrovni nezaviedli obmedzenia, ktoré by to mohli zmeniť.“

Môže si niekto takto protirečiť? Ak nastane mimoriadna situácia, ktorá nás uzavrie pred okolitým svetom, či už nová pandémia čohokoľvek, občianske nepokoje, uzavretie hraníc, tak ostaneme bez potravín. Všetky vlády počnúc Dzurindom až po Matoviča nás čoraz viac oslabovali, likvidovali a dostávali do područia veľkých nadnárodných spoločností. Zlikvidovali naše polia a družstvá. Ale my sa vždy musíme spoliehať sami na seba. Naša pôda je úrodná, máme ešte stále dostatok vody, máme pracovitých ľudí a vôľu. Ak sa niekedy niekto rozhodne, že zastaví dodávky potravín, ostaneme bez zemiakov, bez chleba. Počas pandémie dodávatelia varovali, že nové zásielky budú čoraz vzácnejšie, pretože pandémia nového koronavírusu brzdí globálny pohyb produktov, ale aj ľudí potrebných na zber plodín.

————————-

Prečítajte si tiež: Bankový odvod je zrušený. Ale banky opäť zvyšujú poplatky. SHO: Máme riešenie na túto zlodejinu

————————-

Ohľadom diskriminácie produktov, vari nájdete v Nemecku v obchode slovenský jogurt alebo bryndzu? Vari tam vyvážame naše jablká? A zemiaky?  Zažívam situácie na zaplakanie, keď v potravinách hľadám kapustu alebo cibuľu zo Slovenska a ich niet. Keď u mäsiara mám problém nájsť šunku, ktorá je naozaj vyrobená z mäsa. Mnohokrát sa mi stalo, že som radšej nenakúpila. Nebudem podporovať dovoz potravín dopestovateľných na Slovensku. Svoje deti nebudem kŕmiť odpadom. Taktiež mnohé slovenské firmy sa tvária ako slovenské, ale vlastníctvo je mimo našu republiku, napr. v nemeckých rukách a v takom prípade výrobky opäť nekúpim. Viem, je to ťažšia cesta, ale dá sa zvládnuť. Pomaly.

Slovenské potraviny stúpajú na cene, napriek tomu, že výkupné ceny sú stále stlačené nadol a nepokryjú ani náklady na dopestovanie potravín a dochovanie zvierat. Naši pestovatelia, farmári, záhradníci a chovatelia by ani nepotrebovali dotácie, stačilo by nehádzať im polená pod nohy ale vytvoriť priaznivé podmienky, pre pestovanie, chov a zárobok.

SHO vždy bude raziť cestu zdravého rozumu, budeme bojovať proti dvojakej kvalite potravín v rámci EÚ a zriadime prísne kontroly všetkých potravín pochádzajúcich z dovozu. Vytvoríme sieť slovenských obchodov, ktoré budú vykupovať a predávať tovar a produkty vyprodukované na Slovensku. Podporíme družstvá a v maximálnej možnej miere obnovíme rastlinnú a živočíšnu výrobu.

Sebestačnosť začína doma. A Monike vrelo odporúčam zobrať motyku na obrábanie pôdy a aj košík na zber plodov. Prípadne nech skúsi podojiť kravku. Ten pocit, keď viete, že vlastnými rukami sa dopracujete k jedlu, je na nezaplatenie. Pochopíte, keď zistíte, že chuť kávy z Kolumbie a olív z Grécka sa nikdy nevyrovná sladkým slivkám zo sadu a výdatnej kapustnici z domácej kvasenej kapusty a domáceho údeného mäsa. Dokonca aj hríby si môžete nazbierať a nasušiť už teraz.

Autorka článku Katarína Boková je regionálna zástupkyňa SHO pre okres Martin.

————————

Prečítajte si tiež: Video. SHO: Smiali sa nám, keď sme hovorili o potravinovej sebestačnosti. Dnes sa už nesmejú

————————

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds