Pavol Poprocký: Gratulujem! Orbán porazil liberálov. Ale musíme sa mať pred ním na pozore!

Naši južní susedia si minulý víkend už po piaty raz zvolili do premiérskeho kresla konzervatívneho Orbána, ktorý porazil tých, ktorých sme my a Česi nedokázali. Prisluhovačov neoliberalizmu, dekadencie, plagiátorov a mentálnych kriplov odstrihnutých od reality.

Gratulujem obyvateľom Maďarska! Dúfam, že budú spokojní so svojou voľbou. My sa môžeme v istom slova zmysle tešiť, ale sa i mať na pozore ďalšie 4 roky.

Písať, prečo sa tešiť spoločne s Maďarmi, je fakt, že v strede Európy ešte stále žije aký-taký vzor dravej konzervatívnej, prorodinnej politiky, prezieravosti, zodpovednej politiky v súvislosti s dianím na Ukrajine, politickej kultúry a pod. Také niečo my nemáme ani koalícii a, žiaľ, ani v tzv. parlamentnej „opozícii“, hlavne čo sa týka lídrov politických strán a hnutí. Ale o tom potom…

V súvislosti s tým, pred čím by sme sa my, Slováci, mali mať na pozore, sú čoraz silnejšie exteritoriálne účinky budapeštianskej politiky na Slovensku. Viktor Orbán svojou politikou regionálneho politického „suveréna“ zasahuje do diania hlavne na slovenskom juhu, kde žijú aj predstavitelia maďarskej národnostnej menšiny.

Cez rôzne nadácie a fondy jeho politika už dlhšiu dobu financuje nielen nevinnú maďarskú kultúru na Slovensku vo všeobecnom slova zmysle, ale čoraz častejšie a intenzívnejšie aj subjekty, ktoré prinajmenšom vyvíjajú spornú, až iredentistickú činnosť, ktorá nesmie mať miesto ani v konzervatívnej, ani liberálnej spoločnosti. Ide nielen o malé spolky s pár členmi, ale aj také organizácie, ako je Csemadok, ktorého predseda Július (Gyula) Bárdos sa klania aj jednému z najväčších slovakofóbov svojej doby, grófovi Albertovi Aponimu, známemu najmä svojimi maďarizačnými zákonmi.

Orbán sa všemožne snaží získať si náklonnosť obyvateľov slovenského juhu aj kadejakými dotačnými schémami pomoci miestnym podnikateľom. Poviete si: „úctyhodné, veď terajšia a aj doterajšie vlády na južné regióny Slovenska a ich obyvateľov kašlali, a Orbán aspoň takto pomôže…“ – súhlasím, pomôže, ale určite nie nezištne, čo dokazuje svojimi slovami a aktivitami. ktoré Slovensku a Slovákom často nevedia prísť ani na meno.

Časom sa jeho rétorika a politická akcia možno zoslabí, možno zostrí. Uvidíme, v akej miere mu bude táto či budúce vlády SR prisluhovať. To je vec dohadov.

Istotu však môžete mať v Slovenskom Hnutí Obrody, ktoré svoju slovenskú politiku voči tej maďarskej, nikdy nemenilo a ani meniť nebude: Spolupracujme ako dva suverénne národné štáty, ktoré sa navzájom rešpektujú a hľadajú cez trianonské hranice cestu k sebe, nie proti sebe. Orbán však doteraz hľadal iba cesty, ako hranicu posunúť vyššie… a doterajší babráci na čele s maďarónom Dankom, sa mu ešte stále slepo pchajú do zadnice veriac, že tak získajú lacné a veľmi nebezpečné politické body.

Autor článku Pavol Poprocký je člen predsedníctva SHO a náš človek na otázky etnické a národnostné, s dôrazom na slovenský juh.

 ———————–

Prečítajte si tiež: SHO: Maďari nemajú problém platiť za ruský plyn v rubľoch. A čo Slováci? Róbert Švec reaguje…

————————

Mgr. Pavol Poprocký pôsobí v okrese Rimavská Sobota. Vyštudoval Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor slovenský jazyk a literatúra. Zdroj fotky: SHO.sk

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Mikinu víťazov si môžete objednať TU.

————————–

Dámy a páni. Naše proslovenské aktivity môžete podporiť aj 2% z vašich daní. Ako na to? Je to jednoduché. Takto TU. Ďakujeme. Vaším správnym rozhodnutím podporíte aj seba. Veď naša činnosť je vyvíjaná najmä pre vaše dobro.

————————–

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds