Primátor Komárna chce v Komárne slovenské divadlo. SHO: Ale ministerka Milanová sa prieči

Koncom minulého týždňa prišiel na ministerstvo kultúry list od primátora Komárna Bélu Keszegha. Žiada v ňom o prijatie u ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO). Dôvod je na slovenské pomery kuriózny. Primátor maďarskej národnosti chce lobovať za slovenské divadlo, ktoré sídli v budove Matice slovenskej. Obáva sa, že divadelníkov poznačia spory, ktoré má ministerka s vedením Matice.

„Je to možno zvláštne, keď sa ja ako Maďar zaujímam o Maticu slovenskú, ale ide o problém, ktorý sa týka Slovákov i Maďarov žijúcich v Komárne,“ hovorí Keszegh. Reč je konkrétne o amatérskom divadle Dramaťák, ktorého súčasťou je aj tanečný súbor Slovenskí rebeli. Združuje zhruba sto prevažne mladých divadelníkov. Jeho predstavenia sú zmesou moderných muzikálov a slovenského folklóru.

A čo je neobvyklé, našlo si cestu aj k divákom maďarskej národnosti. „Robia veľmi kvalitné predstavenia. Kto na nich raz bol, tak vie, čo to znamená,“ chváli ich primátor Keszegh. Informujú médiá.

————————-

Prečítajte si tiež: Ministerka Milanová útočí na Maticu slovenskú. SHO: Ak by hlúposť nadnášala, bola by holubička

————————-

Na aktivitu primátora Komárna reaguje Róbert Švec:

Je úplne normálne, teda malo by byť, aby primátor slovenského mesta podporoval kultúrne aktivity, ktoré spájajú občanov mesta bez ohľadu na národnosť.  Ale to, čo je tragické, je, že primátor slovenského mesta musí lobovať u ministerky slovenskej vlády, aby slovenské divadlo v slovenskom meste mohlo aj naďalej existovať.  A to je unikát, dovolím si povedať, nielen európsky, ale svetový.

Z nášho volebného programu TU vyberáme:

Slovenský jazyk musí mať vždy prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky. Aby sme zamedzili všetky snahy o zmenu tejto úpravy, navrhujeme štátny jazyk – slovenský jazyk zaradiť medzi štátne symboly Slovenskej republiky.

V oblasti umenia a kultúry budeme uprednostňovať jedinečnosť slovenskej kultúry doma aj v zahraničí.

V prvom rade budeme podporovať slovenskú kultúru, zvyky a tradície.

————————-

Prečítajte si tiež: Vláda chce zničiť Maticu slovenskú. A Matovič velebí nacistov. SHO: To je menšie zlo v praxi

————————-

 

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds