Róbert Švec kritizuje Čaputovú: Prezident nášho štátu má zastupovať záujmy Slovákov a nie záujmy Bruselu

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Ji otvorila aj otázku dodržiavania ľudských práv v Číne. „Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín,“ uviedla slovenská hlava štátu. Čaputová zároveň očakáva, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou.

Na postoj Zuzany Čaputovej reagoval Róbert Švec. Vo svojom stanovisku konštatuje.

Úlohou prezidenta nášho štátu, má byť, okrem iného, aj otváranie dverí  slovenským podnikateľom na zahraničný trh, vrátane toho čínskeho. V tejto súvislosti Čaputovú kritizovala aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná:  „Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby Slovenská republika mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku. Čína je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre Slovensko dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty či elektronika. Slovenská vláda si praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu,“ uzavrela Matečná.

K tejto vecnej a priame kritike ministerky sa pripájam a konštatujem, že namiesto otvárania dverí slovenským podnikateľom na obrovský čínsky trh, sa ich Čaputová pokúsila rovno zabuchnúť. Dúfajme, že to nebol z jej strany úmysel, ale iba nedomyslená reakcia, ktorá pramení z toho, že sa obklopila v úrade hlavy nášho štátu ľuďmi, ktorí majú národné a štátne záujmy Slovenskej republiky na veľkom háku.

Pokiaľ ide o ochranu ľudských práv v Číne, určite je čo zlepšovať, ale s Čínou sa snažia mať korektné a vyvážené, aj obchodné vzťahy všetky svetové veľmoci. Slovenská republika, vzhľadom na svoju veľkosť a počet obyvateľov, sa musí usilovať mať s Čínou dvojnásobne lepšie vzťahy ako všetky veľmoci sveta dokopy. Musíme viesť vyváženú zahraničnú politiku na všetky svetové strany, vrátane Číny a keď už chce Zuzana Čaputová byť holubicou tolerancie a humanizmu, mala byť začať s vyváženou kritikou v oblasti nerešpektovania ľudských práv aj smerom na západ. Napríklad kritikou USA za mučenie väzňov na Guantáname, sústavným porušovaním medzinárodného práva zo strany USA, pretože americký establišment bombarduje zvrchované štáty, podľa toho „ako sa vyspí“ a to bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, atď. Po takejto kritike aj západného sveta by som akceptoval kritický postoj Zuzany Čaputovej voči štátom, ktoré majú problém s dodržiavaním ľudských práv, ako hodnotový a zásadový postoj hlavy nášho štátu.

Na teraz však mám nepríjemný pocit, že Zuzana Čaputová zastupuje v slovenskom Prezidentskom paláci záujmy niekoho iného a nie záujmy Slovákov a nášho štátu. Napokon jej hovorca to konštatoval celkom jasne: Postoj pani prezidentky je v súlade s politikou EÚ.

A počas svojich návštev Českej republiky, Maďarska a aj Poľska Zuzana Čaputová veľmi často a rada zdôrazňovala, že je dôležité presadzovať hodnoty a politiku EÚ a nie regionálne záujmy jednotlivých krajín.

Omyl, Zuzana Čaputová! Ste prezidentkou Slovenskej republiky a vašou úlohou je vždy a všade ochraňovať a presadzovať slovenské záujmy, a nie záujmy byrokratov v Bruseli. A mimochodom. Náš štát nemá regionálne záujmy, pretože nie sme región, ale má národné a štátne záujmy, pretože sme národom a štátom.

Namiesto otvárania dverí slovenským podnikateľom na obrovský čínsky trh, sa ich Čaputová pokúsila rovno zabuchnúť.

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds