Rok 2019. Rok Milana Rastislava Štefánika. Ďakujeme, generál

Vláda Slovenskej republiky, pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Štefánika, vyhlásila rok 2019 za Rok Milana Rastislava Štefánika. V piatok 3. mája sme si spoločne so zástupcami mesta Trnava, Trnavského samosprávneho kraja, Matice slovenskej a ďalších spoločenských organizácií uctili život a dielo nášho velikána položením vencov k jeho soche, ktorá sa nachádza na Námestí SNP v Trnave.

Socha M. R. Štefánika v Trnave je dielom slovenského sochára Jána Koniarka. Pri prvom odhalení sochy 19. októbra 1924 bola najvzácnejším hosťom slávnosti matka generála Štefánika. V čase komunizmu nahradil sochu pamätník osloboditeľov. Druhé slávnostné odhalenie sochy sa konalo v roku 1990. V súčasnosti socha nášho velikána stojí v blízkosti evanjelického kostola.

Štefánik je pre nás oporným bodom. Nezapredal národ ani krajinu. Neupriamil sa na seba na vlastné výhody, ale svojou prácou potvrdzoval vieru v našu budúcnosť. Milan Rastislav Štefánik sa mimoriadne zaslúžil o to, že slovenský národ sa stal štátotvorným národom a že dnes žijeme v našom štáte, v druhej Slovenskej republike. Je až neuveriteľné, čo za svoj krátky život dosiahol.

Ďakujeme, generál.

Krátke video zo spomienky si môžete pozrieť TU.

Čestná stráž pri soche nášho generála v Trnave.

Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody.

Spomienky sa zúčastnili aj mladí Slováci.

Zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody, pod vedením Róberta Šveca, vzdali hold M. R. Štefánikovi.

Vence a kytice kvetov pri soche nášho generála. Veniec Slovenského Hnutia Obrody je v popredí so slovenskou trikolórou.

Zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody.

  •  
  •  
  •  
  •