Ďalší americkí vojaci v Poľsku? Nech je nám Poľsko príkladom toho, ako to nerobiť

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že uvažuje o vyslaní ďalších 2 000 vojakov do Poľska. Trump v Bielom dome počas schôdzky s poľským prezidentom Andrzejom Dudom povedal, že ďalšie americké jednotky by sa presunuli do Poľska z Nemecka. Informujú médiá.

A aká je situácia v Poľsku? Obyvatelia poľskej obce Powidz neďaleko Poznane vo Veľkopoľskom vojvodstve, kde sa začína rozsiahla výstavba skladov pre americkú armádu, sú pobúrení. Sťažujú sa, že Američania, ktorých je tam asi tisíc a tvoria rozhodujúcu časť stavebných skupín, sa správajú ako kobylky.

Americkí vojaci ničia ťažkou technikou úzke lokálne cesty, elektrické stĺpy, kanalizáciu aj majetok miestnych obyvateľov. Okrem toho za stovky vozidiel neplatia cestnú daň. Poľská armáda, ktorá tam predtým sídlila, to pritom robila a citeľne tým prispievala do miestneho rozpočtu.

„Neuplynie týždeň bez škandálov, dopravných nehôd a sťažností miestnych obyvateľov na Američanov u starostu Powidze. Americký vojenský konvoj nedávno nezvládol zákrutu a zbúral jednému z miestnych obyvateľov plot. Nikto sa mu ani len neospravedlnil,“ tvrdí člen miestnej samosprávy.

Nie sme protiamerickí, máme ale výhrady voči politike súčasných politických elít v USA a aj voči politike NATO pod vedením USA. Činnosť NATO je v súčasnosti usmerňovaná hlavne politikou Spojených štátov amerických a slúži takmer výlučne na presadzovanie geopolitických a strategických cieľov USA v Európe, Ázii a Afrike, a to bez ohľadu na záujmy členských štátov aliancie.

Po roku 1989 sme sa zbavili sovietskych vojenských základní na našom území a odišli aj sovietski vojaci a bolo nám sľubované, že už nikdy do žiadnych vojenských paktov nepôjdeme. A dnes aj nám hrozí, že na území Slovenskej republiky budú základne USA a rozmiestnení americkí vojaci. Odmietame, aby na slovenskom území boli akékoľvek základne cudzích vojsk, či už americké, ruské, čínske alebo japonské. Na našom území môžu byť iba slovenské vojenské základne.

Z dlhodobého hľadiska považujeme za najlepšie riešenie pre Slovenskú republiku, aby sme boli vojensky neangažovaným štátom.

Vyhlásenie nášho hnutia k členstvu Slovenskej republiky v NATO si môžete prečítať TU.

Slovenské Hnutie Obrody vníma servilnosť NATO voči agresívnej politike USA ako jednu z hlavných prekážok udržateľnosti mierového stavu v Európe a vo svete. Zotrvávanie Slovenska v NATO je preto za súčasných podmienok neakceptovateľné.

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds