Projekt Nebuď sviňa. FOTO: Buďme sebestační. Je čas zimného rezu jadrovín

Mnoho ľudí si mylne myslí, že práca v záhrade nastáva až v teplé jarné dni. Pravdou však je, že práca v záhrade, ak v nej máte aj ovocné stromy a kry, trvá po celý rok.

Tak napríklad, v predjarnom období, keď už mínusové teploty v noci neklesajú príliš hlboko (pod – 7 °C), je potrebné na jadrovinách – jabloniach a hruškách, vykonať tzv. zimný rez.

Jednou z jeho hlavných predností je, že človek lepšie vidí do nezalistenej koruny a ľahšie zbadá poškodené, napadnuté či križujúce sa konáre, ktoré je potrebné odstrániť a vytvoriť tak vzdušnejšiu korunu.

Ďalšou výhodou tohto rezu je aj možnosť vytvoriť si podmienky pre kvalitnú, po konároch primerane rozloženú úrodu ovocia. Na konároch totiž už v tomto období možno rozoznať druh pukov. Tie sú listové, ktoré sú špicatejšie a kvetné (oblejšie-plnšie), z ktorých môže vyrásť vytúžené ovocie. V prípade väčšieho množstva kvetných pukov na konári (-ku), rozumne zvážime hlavne to, akú hmotnosť dozrievajúceho ovocia je schopný uniesť a podľa toho striháme.

Striháme VŽDY NA VONKAJŠÍ PÚČIK, čiže puk smerujúci von z dreviny. Pri reze si je potrebné uvedomovať ďalšiu vec, a tou je fakt, že čím hlbší rez vykonáme, tým viac nabudíme drevinu k rastu dreva. Starostlivosť o dreviny je beh na dlhé trate, a preto je potrebné ju vykonávať S CITOM A ROZUMOM v pravidelných cykloch.

Ešte vám dáme pár dobrých rád:

– pri strihaní / reze používajte IBA dobre naostrené náradie. Pri prechode na ďalší strom, náradie vydezinfikujte, aby ste predišli prenosu chorôb na zdravú drevinu.

– rezné rany odporúčame zatierať štepárskym voskom, stromovým balzamom.

– dokumentujte si vašu prácu na strome, sledujte, ako sa zachová.

– v prípade, že si nie ste niečím istý, nebojte sa opýtať skúsenejších ovocinárov, prípadne siahnuť po odbornej literatúre.

Na koláži (pod článkom) je náš kolega Pavol Poprocký, ktorý podľa tohto postupu vykonal rez aj tento rok.

Vaše Slovenské Hnutie Obrody.

————————–

Prečítajte si tiež: Projekt Nebuď sviňa. FOTO. Pavol Poprocký: Podpora ľudí tradícií musí byť ešte intenzívnejšia

————————–

————————–

Dámy a páni. Naše proslovenské aktivity môžete podporiť aj 2% z vašich daní. Ako na to? Je to jednoduché. Takto TU. Ďakujeme. Vaším správnym rozhodnutím podporíte aj seba. Veď naša činnosť je vyvíjaná pre vaše dobro.

————————–  

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds