Projekt Nebuď sviňa: Pavol Poprocký využil jesenné dni aj na zhotovenie búdky pre spevavce

Aj vy máte radi štebot vtákov? Aj vy sa radi pozeráte, ako vo vzduchu predvádzajú rôzne piruety a kreácie? Nie je vám ľahostajný ich osud?

Tak, nech sa páči, vystúpte s našim kolegom Pavlom Poprockým z tieňa svojho pohodlia, inšpirujte sa a pripravte vtáčikom navôkol vás bezpečnú skrýšu pred tuhou zimou a možno aj ich jarné hniezdočko lásky, kde privedú na svet svojich potomkov, ktorí oživia naše okolie.

Vašej fantázii sa medze nekladú, ale prinášame vám návod, podľa ktorého sa nášmu kolegovi Pavlovi Poprockému podarilo zhotoviť jeho prvú búdku pre spevavce v jeho okolí:

1.  Pripravíte si rozmerovo rovnaké štyri bočné, jednu spodnú – podlahovú a strešnú dosku. Rozmery búdky necháme na vašom uvážení, avšak je potrebné vybrať a prispôsobiť ich tak, aby neboli príliš malé alebo príliš veľké.

2. Dosky odporúčame ošetriť prírode prijateľnými prostriedkami, aby búdka slúžila čo najdlhšie.

3. Na doske, ktorá bude čelnou doskou vyvŕtame dieru s priemerom 3 až 3,5 cm, ktorá bude slúžiť ako otvor. V prípade väčších otvorov riskujeme, že sa z búdky stane pasca a jej nájomníci sa stanú obeťami dravcov či iných predátorov. Dieru je najlepšie vyrezať v strede dosky, v jej hornej polovici tak, aby hniezdo nebolo ľahko prístupné predátorovi (napríklad labke mačky.).

4. Hladký povrch vnútorných bočných stien je vhodné, až žiaduce narušiť škrabancami či malými ryhami, ktoré poslúžia mláďatám ku ľahšiemu výletu z búdky.

5. Vrchnú – strešnú dosku je pre zvýšenú životnosť, vhodné ešte prekryť ochranným plechom, v našom prípade, Pavol Poprocký použil plexisklo.

6. Keďže búdku je PO ČASE HNIEZDENIA (keď je búdka prázdna – hlavne na jeseň) potrebné vyprázdniť od nanoseného hniezdneho materiálu, aby sa nemnožili parazity, je vhodné pri vyhotovovaní búdky zvoliť odnímateľnú stranu – časť, ktorú budeme vedieť dať dole a búdku vyprázdniť. V našom prípade je to strecha búdky.

7. Na stavbu búdky sú najpraktickejšie tzv. „samorezky“, ktoré vieme vyskrutkovať a naskrutkovať naspäť, ako napr. pri dočasnom odstránení odnímateľnej časti búdky (v našom prípade bod 6.).

8. Hotovú búdku vyvesíme na strom do výšky 3 až 5 metrov, do priestoru, kde strom nemá konáre, na ktorých by v blízkosti otvoru na búdke mohla sedieť mačka či iný predátor, a priestor na vlet vtáčika do búdky nie je obmedzený.

9. Na bydielko pod vstupom do búdky zabudnite! Môže sa stať miestom, kde si dravec môže počkať na obyvateľa búdky.

Pevne veríme, že sme vám vnukli nápad, ako zmysluplne využiť jesenné dni a pomôcť tak nášmu životnému prostrediu. Pretože o ochrane prírody nestačí len hovoriť, ale je potrebné prispieť svojou troškou. Aby aj budúce pokolenia poznali, čo je štebot vtákov a pestrá a rozmanitá krajina.

————————

Prečítajte si tiež: Pavol Poprocký: Ekofarizeji radi hovoria o klimatickej zodpovednosti! Ale kvôli peniazom

————————

Zdroj fotiek: SHO.sk

———————

V prípade, ak máte záujem prispieť ľubovoľnou čiastkou na naše ekologické aktivity, neváhajte tak urobiť na číslo účtu občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody: SK7665000000000020148117 a do poznámky napíšte: Dar – projekt Nebuď sviňa. Ďakujeme, Slováci.

———————

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds