Trianon: Večné vyúčtovanie s Uhorskom? Či bude naozaj večné, záleží aj na nás

Tieto dni si pripomíname výročie dôležitej udalosti v dejinách Slovákov. Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá bola podpísaná 4. júna 1920. Maďarsko v nej uznalo, že územie Slovenska a Podkarpatskej Rusi patrí pod zvrchovanosť Česko-Slovenska ako nezávislého štátu s neporušiteľnými hranicami jeho územia.

Je zarážajúce, ako málo sa médiá, aj tie verejnoprávne, ktoré informujú v slovenskom jazyku, tomuto dôležitému dátumu venujú. Je to ďalšia ukážka toho, akým nevyspelým národom stále ešte sme. Ukážkou aj toho, že vo väčšine našich ľudí stále drieme červík ducha poddanstva a mentality otrokov. Boja sa, áno, boja sa hrdo prihlásiť k nášmu, slovenskému štátu, k našim dejinám a významným výročiam, lebo… čo na to povie Budapešť, Praha, Moskva, poprípade Brusel.

Veľkosť národa sa nemeria iba počtom jeho príslušníkov, ale aj silou ducha, vôle a odhodlania hrdo a pevne stáť vždy a všade na pozíciách sebavedomého a slobodného rozhodovania sa, nie preto, lebo to chcú druhí, ale preto, lebo to chceme my a na našom území.

————————-

Prečítajte si tiež: Trianon je sloboda. Nedovoľme, aby nám ju priatelia Felvidéku na Slovensku zobrali

————————-

Možno si väčšina Slovákov ani poriadne neuvedomuje, že iné národy museli pre svoju štátnosť a slobodu prelievať krv svojich najvernejších a najlepších synov, a niekedy dokonca aj dcér, aby si vybojovali svoj štát a národnú slobodu. Nás Slovákov to vždy iba tak „lizlo“, a vždy sme nejako prežili, veď niekto iný to vždy za nás vybavil. Raz Bernolák, potom Štúr, Štefánik, Hlinka, Tiso… aj preto je, žiaľ, vzťah väčšiny Slovákov k svojej štátnosti a dejinám taký, aký je. Slušne povedané, vajatavý.

Slováci. Máme náš štát. My sme tu doma. A iba od nás záleží, aký príbeh bude písať Slovenská republika. Vážme si samých seba, aby si nás vážili aj druhí.

Trianonskú mierovú zmluvu podpísali zástupcovia 33 štátov. Za Česko-Slovensko aj generálny tajomník delegácie Štefan Osuský, ktorý po slávnostnom akte vyhlásil: „Vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov popísaných odvrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné.“

A aby to bolo vyúčtovanie naozaj večné, o to sa musíme pričiniť aj my, súčasná generácia slovenských vlastencov, hrdo a sebavedomo. Nie náruživo, nenávistne voči nikomu, ale nekompromisne a razantne pokiaľ ide o našu slobodu a štátnosť. Pretože, tak sa správajú hrdé a sebavedomé národy. A takým národom bude aj národ slovenský. O to sa už my postaráme.

Autor článku Róbert Švec je predseda Slovenského Hnutia Obrody.

———————–

Prečítajte si tiež: Deň 4. jún 1920. Dôležitý dátum v dejinách Slovákov. Ďakujeme, Trianon

———————–

Zdroj fotky: internet

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds