Trianon: Večné vyúčtovanie s Uhorskom? Či bude naozaj večné, záleží aj na nás

Tieto dni si pripomíname výročie dôležitej udalosti v dejinách Slovákov. Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá bola podpísaná 4. júna 1920. Maďarsko v nej uznalo, že územie Slovenska a Podkarpatskej Rusi patrí pod zvrchovanosť Česko-Slovenska ako nezávislého štátu s neporušiteľnými hranicami jeho územia.

Je zarážajúce, ako málo sa médiá, aj tie verejnoprávne, ktoré informujú v slovenskom jazyku, tomuto dôležitému dátumu venujú. Je to ďalšia ukážka toho, akým nevyspelým národom stále ešte sme. Ukážkou aj toho, že vo väčšine našich ľudí stále drieme červík ducha poddanstva a mentality otrokov. Boja sa, áno, boja sa hrdo prihlásiť k nášmu, slovenskému štátu, k našim dejinám a významným výročiam, lebo… čo na to povie Budapešť, Praha, Moskva, poprípade Brusel.

Veľkosť národa sa nemeria iba počtom jeho príslušníkov, ale aj silou ducha, vôle a odhodlania hrdo a pevne stáť vždy a všade na pozíciách sebavedomého a slobodného rozhodovania sa, nie preto, lebo to chcú druhí, ale preto, lebo to chceme my a na našom území.

————————-

Prečítajte si tiež: Trianon je sloboda. Nedovoľme, aby nám ju priatelia Felvidéku na Slovensku zobrali

————————-

Možno si väčšina Slovákov ani poriadne neuvedomuje, že iné národy museli pre svoju štátnosť a slobodu prelievať krv svojich najvernejších a najlepších synov, a niekedy dokonca aj dcér, aby si vybojovali svoj štát a národnú slobodu. Nás Slovákov to vždy iba tak „lizlo“, a vždy sme nejako prežili, veď niekto iný to vždy za nás vybavil. Raz Bernolák, potom Štúr, Štefánik, Hlinka, Tiso… aj preto je, žiaľ, vzťah väčšiny Slovákov k svojej štátnosti a dejinám taký, aký je. Slušne povedané, vajatavý.

Slováci. Máme náš štát. My sme tu doma. A iba od nás záleží, aký príbeh bude písať Slovenská republika. Vážme si samých seba, aby si nás vážili aj druhí.

Trianonskú mierovú zmluvu podpísali zástupcovia 33 štátov. Za Česko-Slovensko aj generálny tajomník delegácie Štefan Osuský, ktorý po slávnostnom akte vyhlásil: „Vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov popísaných odvrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné.“

A aby to bolo vyúčtovanie naozaj večné, o to sa musíme pričiniť aj my, súčasná generácia slovenských vlastencov, hrdo a sebavedomo. Nie náruživo, nenávistne voči nikomu, ale nekompromisne a razantne pokiaľ ide o našu slobodu a štátnosť. Pretože, tak sa správajú hrdé a sebavedomé národy. A takým národom bude aj národ slovenský. O to sa už my postaráme.

Autor článku Róbert Švec je predseda Slovenského Hnutia Obrody.

———————–

Prečítajte si tiež: Deň 4. jún 1920. Dôležitý dátum v dejinách Slovákov. Ďakujeme, Trianon

———————–

Zdroj fotky: internet

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľmi novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľmi nášho dvojmesačníka vyplňte formulár TU a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds