VOĽBY 2023: Otvorený list Štefana Šipoša, predsedu Združenia poškodených občanov

Neskutočne zničujúcich 21 rokov…

S najväčšou tragédiou samostatnej Slovenskej republiky – 4. február 2002, sa náš štát, ani slovenskí politici doposiaľ nevysporiadali. Zodpovednosť prehadzujú jeden na druhého.

Svoje ataky predvádzajú už vyše 20 rokov. Dali zavrieť dvoch – troch ľudí, na ktorých to „hodili“ a koniec? Táto, akože „hodená kosť“ nielenže nemôže uspokojiť poškodených občanov, z ktorých si štát v tom čase urobil dobrú zásobáreň pre napĺňanie štátnej kasy. Dnes sa chce od vtedajšieho podvodu na občanoch nášho štátu každý strániť, umývať si ruky ako ten Pilát, či pokračovať v hádzaní ich cez palubu?!

Vážené dámy a páni, zložte si svoje ružové okuliare a pozrite sa pravde do očí aj v tomto nehanebnom, zákernom, podvode na občanoch. Nejeden nespravodlivý prípad ste odškodnili, prečo už konečne nevyriešite aj kauzu nebankových subjektov z roku 2002? Kto a prečo sa jej tak bojí? Veď poškodení od vás chcú iba „omrvinky“ z toho, o čo boli okradnutí, žiaľ aj s vedomím štátnych predstaviteľov!

Stručne pripomenieme, najmä pre mladšiu generáciu, čo sa dialo…

Vláda Mikuláša Dzurindu nechala zatvoriť pobočky nebankových subjektov a vôbec ju nezaujímalo, ako dopadne vyše 300-tisíc občanov a ich rodinných príslušníkov. Práve za čias spomínanej vlády boli nebankové subjekty zlatými nosnicami, nakoľko štát z daní výnosov klientov nebankových subjektov naplnil štátnu kasu o 6 až 8 miliárd slovenských korún, čím profitoval z trestnej činnosti, a pokiaľ to vtedajším štátnym orgánom vyhovovalo, brali to ako samozrejmosť.

Vtedajší slovenský prezident Rudolf Schuster 2-krát prijal zástupcov vedenia Združenia poškodených občanov (ZPO) a nemal problém verejne deklarovať, že štát má najväčší podiel na fungovaní nebankových subjektov, včas nezasiahol, a preto je povinnosťou štátu, aspoň čiastočne odškodniť klientov nebankových subjektov.

SMER-SD si síce v roku 2006 dal odškodnenie do Programového vyhlásenia vlády SR, no skončilo iba pri tom, že to tam dali. Ako opoziční poslanci, zase predkladali návrh zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankoviek, ale návrh neprešiel.

Do ďalších volieb, vtedajšie opozičné OĽaNO, pôvodný návrh zákona prepracovalo, ale ani ten v parlamente neprešiel, a tentokrát to bolo zásluhou vtedajších koaličných poslancov strán SMER-SD, SNS a MOST-HÍD.

Vláda na čele s OĽaNO, napriek našim požiadavkám, návrh na odškodnenie programového vyhlásenia vlády SR ani nedala. Stovky mŕtvych, ktorí si siahli na život, stále nikoho netrápi? Mnohých to boli ich celoživotné úspory a určite neboli „chamtivci“, ako si o nich dovolili hovoriť aj niektorí politici, namiesto toho, aby sa konečne začali zaoberať i touto tragickou kauzou tisícročia. Keď sa hrdíme, že sme právny, demokratický štát, prečo sa o tragédiách poškodených ľudí nepísalo?

Jednoducho, ako by mohli písať, keď médiá, televízie, vrátane verejnoprávnej, profitovali z množstva vtedy chrlených každodenných reklám nabádajúcich k výhodnému investovaniu do nebankoviek! A smutný paradox? Z peňazí podvedených klientov BMG Invest a Horizont Slovakia vznikla aj televízia TA3, ktorú založil hovorca Mikuláša Dzurindu, Martin Lengyel.

Združenie poškodených občanov, ktoré vzniklo, aby pomohlo občanom so svojou veľkou členskou základňou, bolo pre štandardné politické strany zaujímavé, žiaľ, iba do času volieb. Po voľbách sa o poškodených občanov prestali zaujímať.

Pri nespočetnom množstve rokovaní s kompetentnými, sme žiadali o vytvorenie komisie, ktorá by slovenskému parlamentu predložila skutočné zistenia, na základe ktorých sa náš štát nemôže zbaviť zodpovednosti voči vlastným občanom v súvislosti s nebankovými subjektmi.

Na rozdiel od štátu a štátnych orgánov, naše združenie (ZPO) poskytlo bezplatnú právnu pomoc našim členom a aj ostatným poškodeným občanom pri podávaní prihlášok do konkurzu a v prípade ich záujmu sme pomáhali aj so žalobami na štát. Tiež musíme pripomenúť, že naši politici si už zvykli sa porovnávať s Českou republikou. Tak prečo si aj v tejto kauze nezoberú príklad z Českej republiky? Veď naši západní susedia zásluhou svojich poslancov, hneď v začiatkoch, odškodnili poškodených občanov.

Nám teda nezostáva nič iné, len konštatovať, že ani po vyše dvadsiatich rokoch sa nevzdávame. Pripravujeme žalobu na štát a v NR SR budeme opätovne rokovať s tými, ktorí si konečne uvedomia, že zajtra je už neskoro a schváleným zákonom o čiastočnom odškodnení klientov nebankoviek potvrdia, že kauza, v ktorej sa štát a niektorí politici obohatili na úkor občanov nemôže byť negovaná a ignorovaná.

Dňa 15. júna 2023 sa už 10-krát hlasovalo v NR SR o zákone, ktorý by riešil odškodnenie klientov nebankových subjektov, a opäť bez úspechu.

Po všetkých týchto vyše 20-ročných skúsenostiach som s potešením prijal ponuku Slovenského Hnutia Obrody kandidovať do NR SR, aby sme spoločne dosiahli vytýčený cieľ a to, čiastočné odškodnenie občanov, ktorí na pomoc tzv. štandardných politických strán čakajú už vyše 20 rokov.

Autor otvoreného listu Štefan Šipoš je predseda Združenia poškodených občanov.

————————-

Prečítajte si tiež: VOĽBY 2023: Predstavujeme vám kandidátnu listinu SHO do slovenského parlamentu

————————-

Štefan Šipoš má na kandidátnej listine SHO do NR SR číslo 21. Zdroj fotky: Štefan Šipoš

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds